Tablet czy nawigacja GPS?

Mało który kierowca wyobraża sobie dziś, by ruszać w trasę bez nawigacji GPS. Nawet starsi właściciele samochodów rezygnują z klasycznych map, gdy tylko wypróbują nawigację. O GPS-a dziś nietrudno, więc każdy przynajmniej raz miał okazję jechać za strzałkami na ekranie i głosem lektora.

Pytanie, czy do tej pory wykorzystywałeś nawigację GPS jako osobne urządzenie czy brałeś w drogę tablet albo smartfona z odpowiednią aplikacją? Która opcja jest lepsza? Czy warto kupować nawigację GPS czy lepiej postawić na apkę w telefonie? Jak zapewne się domyślasz, odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo obie opcje mają pewne plusy i minusy. Nawigacje jako osobne urządzenia są teoretycznie lepiej przygotowane do pełnienia swojej jedynej funkcji, czyli nawigacji właśnie. W praktyce jednak tańsze modele nie zawsze łapią zasięg.

Nie jest więc tak, że nawigacja zawsze się sprawdza. Podobnie jak telefon gubi sygnał GPS, tak i nawigacji może się to przytrafić. W cenie nawigacji kupisz też tani tablet, a ten z kolei można wykorzystać na wiele sposobów poza nawigowaniem.

Tablet to gry, filmy czy przeglądarka internetowa – opcje te można wykorzystać do urozmaicenia jazdy albo zabrać urządzenie do samochodu. Z drugiej strony, porządne aplikacje do nawigacji też mają swoją cenę. Jeśli chcesz, by tablet w pełni zastąpił urządzenie GPS, będziesz musiał zainwestować w jedną z dostępnych aplikacji, a do tego najprawdopodobniej dokupić mapę.

Poza tym tablet lub telefon muszą mieć odpowiednio duży i wyraźny ekran, aby dało się swobodnie odczytywać mapę i wskazówki na ekranie podczas jazdy.