Jak kupić nawigację GPS?

Nawigacja GPS jest bardzo popularna, więc w sklepach znajdziesz mnóstwo urządzeń od różnych producentów. Poszczególne modele różnią się ceną, możliwościami a także sposobem, w jaki można korzystać z map. Na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania urządzenia? Przede wszystkim dowiedz się, czy mapy, z których korzysta GPS są na bieżąco aktualizowane.

Niektórzy producenci mają mapy własnej produkcji, inni korzystają z opracowań odkupionych od zewnętrznych firm. Może się jednak zdarzyć, że kupisz stary model nawigacji, a w konsekwencji okaże się, że nie jesteś w stanie korzystać z urządzenia, bo nie da się wgrać mapy. A nawet jeśli się da, będzie ona przestarzała, a co za tym idzie – bezużyteczna.

Dotyczy to przede wszystkim używanych urządzeń, które dostaniesz w lombardach czy na aukcjach internetowych. Przed zakupem sprawdź stronę producenta i stronę z aktualizacją map. Druga ważna kwestia to cena map.

Możliwy jest model kupowania ograniczonej czasowo licencji lub kupno mapy na stale. Wówczas zakup urządzenia to tylko wstępny koszt, ale do tego trzeba dodać np. roczny abonament za mapę Polską lub mapę całej Europy.

Pamiętaj, że większość nawigacji nie ma z góry wgranych map z całego świata. Poszczególne regiony trzeba z reguły dokupić, co oczywiście warto uwzględnić w obliczeniach przed dokonaniem zakupu. Alternatywą są nawigacje w telefonie i tablecie.

Darmowe aplikacje mogą się sprawdzić, ale jeśli szukasz pełnowartościowego GPS-a, trzeba będzie kupić aplikację i mapy.