Jak dobrać fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy jest niezbędny, jeśli chcesz bezpiecznie przewozić dziecko. Stosowanie fotelika jest regulowane prawnie, ale znacznie ważniejsze jest to, że fotelik realnie zwiększa bezpieczeństwo malucha, bo pozwala na wygodne zapięcie pasów bezpieczeństwa. W sklepach znajdziesz masę modeli różniących się wielkością, wagą, kształtem i rozmiarem. Który fotelik powinieneś wybrać i na co zwracać szczególną uwagę? Na początek na pewno musisz zorientować się w kategoriach wagowych. Foteliki samochodowe dla dzieci są podzielone na pięć kategorii wagowych.

Mowa oczywiście o wadze dziecka, a nie fotelika. Pierwsza kategoria to niemowlaki poniżej 10 kg, jest to grupa 0. Kolejna jest grupa 0 , czyli również grupa dla niemowlaków do 13 kg. Następna jest grupa I dla niemowlaków do 18 kg. Natomiast dla starszych dzieci są grupy II oraz III – czyli kategorie dla dzieci od 15 do 25 kg oraz od 22 do 36 kg.

Ponadto fotelik trzeba dobrać do modelu samochodu. Trudno zrobić to na oko, więc najlepiej po prostu zamontować kilka modeli i zobaczyć, który pasuje najlepiej. Nie bój się fatygować sprzedawcy w tym zakresie, a przy zamówieniach przez Internet możesz wziąć kilka modeli, a następnie wybrać jeden i resztę odesłać. Warto przyłożyć się do wyboru, bo niektóre fotele po prostu źle współgrają z autem trudno jest o stabilny montaż. A przecież chodzi o bezpieczeństwo dziecka.

Sprawdź, czy fotelik dobrze się trzyma i czy pasy bezpieczeństwa można odpowiednio przeprowadzić przez fotel.